Jak trzymać miecz
Jak poprawnie trzymać japoński miecz? Poniższe ilustracje i opisy zawierają podstawowe informacje dotyczące poprawnego trzymania rękojeści miecza japońskiego podczas cięcia.
Prawa ręka trzyma rękojeść bliżej gardy (tsuba), lewa ręka znajduje sie bliżej końca rękojeści (tsuka gashira).
Podczas trzymania miecza nie używaj jednakowej siły we wszystkich czterech palcach. Należy najwięcej siły włożyć w mały palec i palec serdeczny. Mniej siły włóż w palec środkowy i wskazujący. Gdy popatrzymy na uchwyt z boku (ilustracja obok) – to kąt pomiędzy rękojeścią miecza, a osią ręki powinien wynosić około 25-35 stopni.
Jeśli zaciśniesz mocno dłoń na rękojeści i przyłożysz tyle samo siły do wszystkich palców kąt rękojeści względem osi ręki zmieni się i otrzymasz kąt bliski 90 stopni, taki uchwyt jest niepoprawny.
Nie rozluźniaj palców wskazujących, powinny one delikatnie przylegać do rękojeści podczas wykonywania cięcia. Obok zły przykład trzymania rękojeści.
Poprawne ułożenie nadgarstka względem rękojeści miecza znajduję się na ilustracji po lewej stronie: kąt osi nadgarstka i osi miecza mają taki sam kierunek jak linia cięcia (hasuji). Kiedy wykonujesz cięcie , przyłóż gokoku (miejsce pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym) prosto na górnej części rękojeści.
Po prawej stronie niepoprawny uchwyt, w którym kąt osi nadgarstka podczas wykonywania cięcia nie jest zgodny z linią cięcia. Zgięty na zewnątrz nadgarstek powoduje, że siła i hasuji nie będą w jednej linii podczas cięcia. W takim wypadku cięcie będzie słabe.
Podsumowując:
- kąt osi miecza i osi przedramienia powinien być niewielki (25-35 stopni)
- nadgarstek i przedramię powinny być proste, a uchwyt delikatny
- barki i plecy powinny być rozluźnione
tekst: Magdalena Bidzińska i Noriko Miwa
ilustracje: Corinna Wróbel