Jak powstało IAIDO?
Początki szkół miecza
Szkoły Iai uważane są za wyjątkową część japońskiej szermierki. Niektóre techniki datuje się na XV i XVI wiek. Nie ma pewności, kiedy dokładnie wyodrębniły się ich poszczególne formy. Wiadomo natomiast, że większość z nich usystematyzowano w okresie Edo (1603 – 1868).
Za twórcę Iai jutsu uważa się Hayashizaki Jinsuke Shigenobu (1545-1618). Nazywano go też Hayashizaki Jinsuke Minamoto no Shigenobu lub Hojo Jinsuke Shigenobu. Urodził się w prowincji Sagiami. Stworzył serię technik Iai znanych jako Batto – Jutsu. Jego sztuka walki znana była także pod innymi nazwami, mianowicie: Shinmei Muso-Ryu Batto-Jutsu, Hayashizaki Ryu, Shin Muso Hayashizaki Ryu.
Po śmierci twórcy tradycję szkoły kontynuował Tamiya Heibei Shigemasa, który znany był jako nauczyciel Tokugawa Ieasu, Hitetada i Iemitsu. To on właśnie przyczynił się do spopularyzowania tego stylu walki.
Narodziny Iaido
Przed okresem Edo techniki Iai nie miały tak dużego znaczenia, jak inne style, głównie dlatego, że nie nadawały się do bezpośredniego zastosowania na polu bitwy (przed bitwą było dużo czasu do wyciągnięcia broni).
Siódmym soke był Hesagawa Chikaranosuke Eishin (Hidenobu). Studiował on szkołę Iai u Banno Dan’emon no Jo Nobusada w Edo. Zyskał sobie sławę wielce utalentowanego szermierza. Udoskonalił wiele technik i stworzył styl, w którym formy wykonywane są z mieczem włożonym za obi (pasem), ostrzem do góry.
W 1968 r. komisja złożona z największych mistrzów miecza stworzyła na bazie różnych szkół Iaido siedem, a w 1977 r. dziesięć kata zwanych Zen Ken Ren Seitei Iai. Od 1 kwietnia 2001 roku Seitei Iai ma już 12 form. Stworzono je przede wszystkim dla studentów Kendo. Kata Seitei Iai zawierają podstawy do dalszego zgłębiania istoty sztuki “dobywania miecza”, ale dopiero w studiowaniu starych szkół Koryu (np. Musō Shinden Ryū) przejawia się prawdziwy duch Iaido.