02
01
2020

Treningi iaido w dojo Furuichi Sensei 8 dan iaido, 7 dan kendo w Japonii – listopad 2019

TRENIGI I ZAWODY IAIDO W JAPONII

W listopadzie 2019 już po raz kolejny mieliśmy okazję wziąć udział w szkoleniu iaido i kendo w Japonii, w dojo Norio Furuichi Sensei (8 Dan Iaido Kyoshi). W tym roku, z AZS Gliwice, polecieli do Japonii: Sensei Magdalena Bidzińska 5 dan iaido, 3 dan kendo,  Sensei Piotr Bidziński 5 dan iaido, 3 dan kendo oraz Agnieszka Siewierska 3 dan iaido.

Przez dwa tygodnie podnosiliśmy swoje umiejętności pod okiem naszego nauczyciela – Furuichi Sensei 8 dan iaido. Podczas tego intensywnego, codziennego treningu Sensei przekazywał nam swoją wiedzę z zakresu technik iaido ZNKRI i Muso Shinden Ryu. Cennym doświadczeniem była możliwość obserwacji innych uczniów podczas treningów iaido lub pokazów (enbu). Mogliśmy również obserwować ich zmagania w przygotowaniach na egzaminy na 6-7 dan, które w tym okresie się odbywają w Tokio. Cenne wskazówki Sensei Furuichi na ten temat zapadają w pamięc i ubogacają nasze treningi na co dzień w Gliwicach.

Trening w Japonii był nie tylko okazją do zdobycia wiedzy na kolejne miesiące treningów, ale również przygotowaniem do corocznych zawodów iaido – Kantokoshi Taikai, które odbyły się po raz 23 w Budokanie w Tokio, dnia 24.11.2019. Na zawodach udało nam się wywalczyć dwie nagrody Sensei Piotr Bidzińśki w kategorii 5 Dan i Agnieszka Siewierska w kategorii 3 Dan. Sensei Piotr tym samym powtórzył wynik sprzed roku i sprzed 2 lat.  Na zakończenie całego wydarzenia odbyły się pokazy umiejętności japońskich nauczycieli iaido o stopniach 7 i 8 Dan.

Pobyt w dojo Furuichi Sensei to wspaniała okazja do intensywnego treningu iaido i kendo, ale również możliwość do poznawania i osobistego doświadczania japońskiej kultury, zwyczajów, codziennego życia, japońskiego jedzenia oraz do nauki języka. Razem z naszym nauczycielem zwiedziliśmy kilka pięknych i ciekawych miejsc, jak na przykład Hakone i Kamakura. Mieliśmy również okazję na krótki pobyt w stolicy Japonii Tokio oraz jazdę najszybszym pociągiem Shinkansen.

author: Iaido AZS Gliwice