07
07
2014

Tameshigiri

Tameshigiri ( 試し斬り) to dosłownie testowe cięcie. W dawnych czasach sposób sprawdzenia jakości nowo wykutego ostrza. Wykonywane było najczęściej przez zaawansowanych szermierzy na skazańcach lub zwłokach. Wynik takiego testu był często odnotowywany na nakago1 katany.

W dzisiejszych czasach tameshigiri służy sprawdzeniu w praktyce umiejętności adeptów japońskiej szermierki zdobytych na treningach. Treningi szermierki – iaido obejmują zarówno formy kata wykonywane samodzielnie (z shinken, czyli ostrym mieczem lub iaito) oraz w parach (z bokken lub shinai).


tameshigiri_ancient-2

W dzisiejszych czasach ciała skazańców zastąpione zostały tatami omote2. Zaawansowani studenci szermierki wykonują cięcia na matach ryżowych z bambusowym trzpieniem, w celu podniesienia trudności treningu.

Poprawnie, (czyli skutecznie) wykonane cięcie mieczem przetnie obiekt, bez najmniejszego problemu i dużego wysiłku ze strony szermierza. Zachowanie zasad poprawnego cięcia, które podkreślamy od początku treningów każdego adepta w naszym Dojo, sprawia, że Tameshigiri nie powinno sprawić żadnych kłopotów, niezależnie od stażu. W przypadku odstępstwa od zasad poprawnego cięcia, test zakończy się niepowodzeniem – miecz utknie w macie lub co gorsza pęknie.

Tameshegiri ma na celu odwzorowanie cięcia szermierza podczas niebezpiecznej sytuacji, dlatego ważnym elementem jest postawa zarówno przed jak i po cięciu. Wkładając wystarczająco dużo siły w cięcie możemy “przerąbać” obiekt, jednakże szeroka pozycja potrzebna do wyprowadzenia takiego ataku, utrudniłaby obronę przed kolejnymi atakami. Szkoła miecza, którą praktykujemy w naszym Dojo – Muso Shinden Ryu, obejmuje kilkadziesiąt form, z których większość zakłada obronę przed większą liczbą napastników. Założyciel Muso Shinden Ryu – Nakayama Hakudo wielokrotnie prezentował swoje umiejętności poprzez tameshigiri.


tameshigiri_nakayama

Ciekawy i obszerny artykuł na temat tameshigiri (w języku angielskim) można znaleźć tutaj, zachęcamy do lektury.

Tameshigiri w AZS Gliwice

Dla członków naszego Dojo organizujemy testy cięć – tameshigiri.

Zapewniamy:

  • ostry miecz,
  • maty do cięcia.

Zajęcia te odbywają się zawsze poza regularnymi treningami, pod okiem Sensei, a terminy tych spotkań są zawsze ustalane z grupą zainteresowanych ćwiczących.

Poniżej załączamy filmik z NHK telewizji Japońskiej gdzie ćwiczenie tameshigiri Nasz nauczyciel Sensei Furuichi Norio

  1. część ostrza, która znajduje się w tsuka i na której zazwyczaj była także sygnatura płatnerza
  2. Maty ze słomy ryżowej, które zostały zwinięte w rulon i umieszczone na stojaku.